marzec-kwiecień 2022

Maryja – Niewiasta mężna

Wielkopostny numer „Zeszytów Maryjnych” prowadzi nas pod krzyż Chrystusa. Tam stajemy wraz z naszą ukochaną Matką, by od Niej uczyć się, jak w obliczu doświadczenia krzyża zachować pokój serca, jak nie ulec zwątpieniu, nie załamać się. Danuta Mastalska w artykule „Niewiasta mężna” kreśli obraz Maryi, która w najtrudniejszych momentach życia potrafiła zachować zimną krew i wierzyć mimo ciemności wiary. Skąd wypływało źródło męstwa Maryi? Odpowiedź Czytelnik znajdzie w rozważaniu Marii Nowakowskiej „Z Maryją przy Jezusie” oraz Danuty Mastalskiej „Święta Maryja, Uczennica Pańska”.

Inny obraz Maryi kreśli w swoim artykule ks. Janusz Kumala MIC. To Matka pojednania, która „wypowiadając w czasie Zwiastowania słowo «fiat» stała się Rodzicielką pojednania, gdyż porodziła Jezusa Chrystusa – nasze Pojednanie”. Redaktor naczelny czasopisma zwraca uwagę, że u podstaw wszelkich podziałów należy dostrzec grzech. „Odrzucenie bowiem Bożej miłości sprawia, że człowieka ogarnia lęk przed innymi ludźmi, zaczyna traktować ich jak wrogów” – pisze. Stąd zaproszenie Czytelników do modlitwy, by Maryja uczyła nas miłości nieprzyjaciół.

Droga codzienności chrześcijanina z Maryją to właśnie droga miłości. Autorzy bieżącego numeru „Zeszytów” zwracają uwagę na miłość w wymiarze społecznym, o czym pisze Bartosz Stańczykiewicz, dotykając problemu głodu na świecie; na miłość samego siebie, która prowadzi przez poznanie swojej słabości i kruchości ku świętości w ludzkiej niedoskonałości; na miłość w rodzinie: miłość dziecka, która ma być rozumna, odpowiedzialna, kształtująca, prowadząca, ochraniająca, współ-czująca, oraz miłość jako obecność. Justyna Zacharek, przywołując dane statystyczne, zwraca uwagę na ogromną potrzebę bliskości w rodzinie, tak zwyczajną potrzebę wspólnie spożywanego posiłku czy przytulenia, dotyku.

Czytelnicy „Zeszytów” bardzo cenią sobie dział „Pielgrzymujemy do…”. W tych trudnych dla wszystkich miesiącach różnych obostrzeń, chętnie wybieraliśmy się w duchową pielgrzymkę do sanktuariów maryjnych, by poznać ich historię i poczuć ducha pobożności i wierności czcicieli Maryi oraz sercem przyłączyć się do ich modlitw. Wielu naszym Czytelnikom stan zdrowia i wiek nie pozwala na wędrowanie pielgrzymimi szlakami, dlatego też z myślą o nich prezentujemy te maryjne święte miejsca, by duchowo zjednoczeni z Matką Bożą, w pokoju i radości serca przeżywali swój wieczór życia. W bieżącym numerze zapraszamy Czytelników do Sulisławic, zwanych „Sandomierską Częstochową”.                 

Na czas Wielkiego Postu życzymy obfitych owoców wiary i łaski przemiany serca. Pamiętajmy też o gorliwej modlitwie w intencji naszej Ojczyzny. W „Modlitewniku maryjnym” zamieściliśmy modlitwę ks. Jerzego Popiełuszki do Maryi, Matki polskiej ziemi, św. o. Pio o bliskość Pana oraz Litanię do Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski.

W "Zeszytach" przeczytasz

 

Kontakt

Telefon: (48) 63 270 77 20
Email: mater@marianie.pl 
WWW: http://maryja.pl/

nr konta:
Bank Pocztowy S.A. o/Konin
85 1320 1449 2762 9475 2000 0001

      

       logo 777bialeeee

 

 

               Polityka prywatności

Dane adresowe

Centrum Formacji Maryjnej
„Salvatoris Mater”
ul. Klasztorna 4
62-563 Licheń Stary